فرودگاه بین‌المللی دوبی

فرودگاه بین‌المللی دوبی (به عربی: مطار دبي الدولي) (یاتا: DXB، ایکائو: OMDB) فرودگاه اصلی شهر دوبی در کشور امارات متحده عربی است که پررفت‌وآمدترین فرودگاه جهان بر پایهٔ جابه‌جایی مسافران بین‌المللی محسوب می‌شود[۴] و همچنین سومین فرودگاه پررفت‌وآمد جهان بر پایه شمار مسافر و ششمین فرودگاه پررفت‌وآمد بر پایهٔ جابه‌جایی بار است. این فرودگاه پررفت‌وآمدترین قطب شرکت هواپیمایی برای ایرباس ای۳۸۰ است.[۷] در سال ۲۰۱۴ میلادی، فرودگاه بین‌المللی دوبی ۷۰٫۵ میلیون مسافر و ۲٫۳۷ میلیون تن بار را جابه‌جا کرد و ۳۵۷٫۳۳۹ پرواز از این فرودگاه انجام شد.

فرودگاه بین‌المللی دوبی با مساحتی بالغ بر ۲٬۹۰۰ هکتار (۷٬۲۰۰ acre) در شهرک القرهود، در ۲٫۵ مایل دریایی (۴٫۶ کیلومتر; ۲٫۹ مایل) شرق دوبیقرار دارد.فرودگاه توسط شرکت فرودگاه‌های دوبی اداره می‌شود و قطب اصلی شرکت‌های هواپیمایی دوبی، یعنی هواپیمایی امارات و فلای‌دبی است؛ قطب هواپیمایی امارات، بزرگ‌ترین قطب در خاورمیانه است. هواپیمایی امارات در حال حاضر ۶۴٪ رفت‌وآمد همهٔ مسافران و ۵۰٪ همهٔ پروازهای این فرودگاه را انجام می‌دهد.[۱۰] همچنین، فرودگاه بین‌المللی دوبی قطب شرکت هواپیمایی ارزان‌قیمت فلای‌دبی نیز هست که ۱۰٫۷٪ رفت‌وآمد مسافران این فرودگاه را برعهده دارد.

این فرودگاه دارای ۳ پایانه (ترمینال) است که گنجایش مجموعاً ۷۵ میلیون مسافر در سال را دارد. پایانهٔ ۳ این فرودگاه، دومین سازهٔ بزرگ جهان از نظر مساحت و بزرگترین پایانهٔ فرودگاه در جهان است.[۱۲]بر پایهٔ اطلاعات ژانویهٔ ۲۰۱۵ میلادی، هر هفته بیش از ۸٫۰۰۰ پرواز توسط ۱۴۰ شرکت هواپیمایی به بیش ۲۷۰ مقصد جهان در ۶ قاره انجام می‌شد

فرودگاه بین المللی دبی با بهره گیری از جدیدترین تکنولوزیهای روز دنیا و با توجه به افزایش روزافزون مسافران در حال تبدیل شدن به دومین فرودگاه بین المللی دنیا می باشد.

فرودگاه بین‌المللی دوبی

 

ترافیک مسافری درفرودگاه دبی سالانه ۷٫۳ درصد افزایش دارد و سالانه ۴٫۳ میلیون مسافر را سرویس میدهد.در طول ۱۰ ماه اول سال جاری تعداد مسافران این فرودگاه ۴۱۸۵۵۵۶۱ نفر بوده است که ۷٫۷ درصد بیش از مدت مشابه در سال گذشته بوده است.

به گفته مدیریت فرودگاه بین المللی دبی آقای پل گریفیت مسیرهای جدید اجرائی توسط شرکت هواپیمائی امارات هواپیماهای بسیار شیک و جدید ظرفیت های اضافه و تمکانات جدید هواپیمائی دبی باعث افزایش تعداد مسافرتها توسط این شرکت و در پی آن افزایش ترافیک مسافر در این فرودگاه را گردیده است که در پی آن توجه بیش از حد مسافران به سرویسهای خوب و ایده آل این شرکت را در پی داشته است.

بر اساس آخرین آمار شرکت هواپیمائی امارات به دنبال تعقیب فرودگاههای شارل دوگل فرانسه فرودگاه هنگ کنگ و هیترو انگلیس در حال تبدیل شدن به دومین فرودگاه پر ترافیک دنیا است.

فرودگاه دبی پر ترافیک ترین فرودگاه جهان + تصاویر

مسافران برای اینکه مسافرتی آسان و بدون دغدغه داشته باشند، ترجیح می دهند بهترین و مجهزترین فرودگاه را برای سفر و جابجایی خود انتخاب کنند به همین دلیل برخی از فرودگاه ها مانند فرودگاه دبی بخاطر ازدحام مسافر به عنوان پر ترافیک ترین فرودگاه ها شناخته می شوند.
بر اساس تعداد مسافری که از فرودگاه های دنیا استفاده می کنند و تعداد هواپیمایی که وارد باند می شوند،هر ساله آماری اعلام می شود و بر همین اساس فرودگاه بین المللی دبی امارات با انتشار گزارش تعداد مسافرانش در سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که با پشت سر گذاشتن فرودگاه هیثرو لندن به پرترافیک ترین فرودگاه جهان تبدیل شده است.

 

همچنین در همین راستا وال استریت ژورنال با انتشار گزارشی نوشت: براساس آمار انتشار یافته توسط فرودگاه بین المللی دبی، مسافران این فرودگاه با ۶٫۱ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۳ به ۷۰ میلیون و ۴۷۵ هزار و ۶۳۶ نفر رسیده اند.

در بیانیه فرودگاه دبی آمده است که تنها در ماه دسامبر ۲۰۱۴ (آخرین ماه میلادی) تعداد مسافران این فرودگاه با ۷٫۵ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۶ میلیون و ۴۹۸ هزار و ۵۷۳ نفر رسید.

شیخ احمد بن سعید آل مکتوم رییس فرودگاه بین المللی دبی در یان رابطه اظهار داشت: دستیابی به این هدف از طریق تجربه ۵۰ ساله و دید بلند مرحوم شیخ راشد بن سعید آل متکوم میسر شده است.

 

وی افزود: هدف مشترک ما دستیابی به این مساله بود که دبی را تبدیل به مرکز هوانوردی دنیا کنیم و امروز در حال نزدیک شدن به این مساله هستیم؛ خوشبختانه با کمک فضای دوستانه تجاری و زیرساخت های مناسب جهت گردشگری، جذابیت این شیخ نشین به عنوان یک مرکز تجاری در حال افزایش است.

براساس این گزارش شمار مسافران فرودگاه دبی در سال ۲۰۱۴ با استفاده از هواپیماهای پهن پیکر با ۵٫۱ درصد افزایش نسبت به سال گذشته به ۲۰۸٫۳ مسافر برای هر پرواز رسید.

 

با این حال حجم جابجایی بار در فرودگاه دبی با ۳٫۴ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۳ از ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار و ۶۲۴ تن به ۲ میلیون و ۳۶۷ هزار و ۵۷۴ تن رسید.

همچنین پل گریفیس، مدیر عامل این فرودگاه بین المللی اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۵ این فرودگاه با افزایش ظرفیت خود می تواند به ۹۰ میلیون مسافر خدمات رسانی کند که رکوردی بی نظیر است.

ادرس وبسایت : http://www.dubaiairports.ae/

 

رزرو بلیت هواپیمای دبی ,

ورودی ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.